+420 603 55 43 76 

   facebook twitter youtube

Se zkušeným lektorem a trenérem paměti

DALŠÍ RADY

MYSLET ANGLICKY

Jedna věc je umět slovíčka a gramatiku, jiná věc je ale naučit se v daném jazyce myslet. Toto myšlení přichází postupně se zautomatizováním 3 věcí: gramatiky, slovíček a ustálených vazeb, frází a idiomatických spojení odlišných od vašeho rodného jazyka.

Mnoho věcí nelze prostě přeložit z češtiny do angličtiny přímo. Angličan vás vůbec nepochopí, pokud mu řeknete, že je pro vás angličtina „španělská vesnice“, pakliže mu to doslovně přeložíte (tj. jako Spanish village). Pro Angličana je v takovém případě vše řecké ­ - „It’s all Greek to me,“ řekne v tomto případě.)

K tomu, abyste se kvalitně domluvili, idiomy znát nepotřebujete – to je předmětem vyšších úrovní angličtiny, které mnozí z vás pro vaší praxi potřebovat nebudou. Musít se však naučit odhadnout, kdy vy ve vaší mluvě zabíháte z obecného jazyka do tzv. idiomů v češtině.

Za jak dlouho to všechno zvládnout?

Česky jste se naučili za 3 roky na začátku svého života. Byť ale váš mozek tehdy nasával informace jako houba, s druhým jazykem to může to být i kratší. Záleží na vašem nasazení. První jazyk jste se učili toliko pasivně. Teď se jej můžete učit aktivně. Musíte si ale k tomu vytvořit kvalitní jazykové prostředí. Pomocí dobré učebnice, kvalitního kurzu plus kvalitního každodenního samostudia. Hodinku denně se soustřeďte na učení slovíček a frází a postupným opakovaním, včetně pasivní konzumace jazyka pomocí poslechu, sledování filmů, atd. uděláte se sebou za rok zázraky.

 

POSLECH

Je třeba, abyste od samotného začátku za svou výuku zodpovídali sami a snažili se učit i mimo kurzy. A do toho spadá i cvičení poslechu. Naučit se rozumět rychle hovořícímu cizinci není snadný úkol, proto je třeba od počátku systematicky poslouchat možná poslechová cvičení. Pokud tedy od svého lektora nedostáváte dostatečně pestré poslechové materiály, a to i na domácí přípravu (!!!), díky nimiž máte šanci svou schopnost rozumět dlouhodobě budovat a v jejím rámci pochytit rúzné přízvuky, shánějte si je sami. Důležité při tom je, abyste měli po ruce zdrojový text a s jeho pomocí se snažili slyšet všechna vyslovená slova včetně stažených tvarů. Techniky, jak se učit poskládat, učím v rámci svých kurzů.

 

KONTEXTOVÉ UČENÍ

  • čtěte! (dětské knížky a komiksy, z nichž lze vyvodit příběh;
  • zrcadlové edice knih;
  • zjednodušené verze; knížky, které znáte a máte rádi (např. tzv. Penguin books);
  • napínavé knížky, u nichž chci vědět, jak to dopadne!
  • Filmy: Chodit do kina na cizojazyčné filmy a seriály s cz titulky– kvůli motivaci; dále sledujte internetová videa – (třeba TED talks!)
  • Poslouchejte: (- písničky; - zprávy v radiu; - učební materiály, - CDčka k Penguin books atp.
  • Mluvte! – jakmile umíte pár slov, zkoušejte mluvit! V ČR a Praze zejména je mnoho studentů ze zahraničí, nabídka tandemové výuky
  • PC Hry: hrajete-li rádi videohry, využijte toho a vyberte si takové, které jsou plně v angličtině a kde je jazyková složka důležitá;
  • Dokonalý trik: Čtěte a Poslouchejte zároveň! Možné je to třeba s Penguin books.

 

JAK SE EFEKTIVNĚ UČIT JAZYKY ONLINE

RADA NA ZÁVĚR:

NEKUPUJTE: cokoli slibující zázraky na počkání a předvyrobené paláce paměti. Vyhodíte peníze zcela zbytečně.

Odebírat akce, novinky

 © Copyright 2013-2023, www.vyukaanglictinypraha.cz,Všechna práva vyhrazena!